CEO Bár 2024. Június 26.
Vendég:
Szente Ferenc
Euten Consulting Pályázati Tanácsadó Kft, ügyvezetője
- Szeretettel köszöntelek benneteket ismét itt a Ceo Bárban. Mai vendégünk Szente Ferenc, az Euten Consulting Pályázati Tanácsadó Kft. alapítója, kiváló pályázati szakember, nagy tapasztalattal, nagyon klassz referenciákkal rendelkezik e területen, és az a feltett szándékunk ma, hogy erről a témáról beszélgetünk. Nem is annyira magáról a pályázati rendszerről, hogy ebben most mi várható, vagy milyen pályázatok, milyen pályázati lehetőségek, hanem inkább arról, hogy milyen a pályázatokhoz kapcsolódó gondolkodás Magyarországon, hogy gondolkodnak a cégvezetők, akár beruházásokról, hogy gondolkodnak rövid távon, hosszú távon. Először is szeretnélek megkérni Feri, hogy röviden akkor te is mutatkozz be, mit kell tudnunk rólad?
- Köszönöm szépen a bemutatást, illetve a felvezetést. Köszönöm szépen én is mindenkit. Szente Ferenc vagyok, az Euten Consulting Kft. alapítója.
Eleinte főleg önkormányzati pályázatokkal foglalkoztunk, majd pedig ez fokozatosan változott, és mára gyakorlatilag a vállalkozások vannak a döntő többségben. Ezen belül is az agráriumnak és az építőiparnak vagyunk a pályázati specialistái. Különlegességünk az, hogy szeretünk már a fejlesztési ötletek megjelenésekor, vagy akár azoknak a kidolgozásában is már részt venni az ügyfelekkel, hiszen úgy gondoljuk, azt valljuk, hogy akkor lehet tudatosan felkészülni egy pályázati kiíráson való részvételre, hogyha ezt egy akár hosszú távú fejlesztési koncepció mentén végzi egy vállalkozás. És a pályázatíráson, amit klasszikusan szoktam mondani, pályázatíró cég, azon kívül a teljes megvalósítási időszakot is végigkísérjük, ami akár lehet 2-3 év is egy-egy projekt esetében, témától függően, valamint a projektek fenntartási időszakában is teljesítjük azokat a fenntartási jelentéstételi kötelezettségeket, amiket meg kell tenni, meg sok esetben akár öt évvel azután is, hogy sikeresen megvalósult egy fejlesztés, tehát rendszerszemléletben gondolkozva, az ügyfeleinket tehermentesítve próbálunk dolgozni, hiszen tudjuk, hogy ők arra szeretnének fókuszálni, ami az ő feladatuk, legyen szó cégvezetésről vagy más területről.
- Köszi szépen, egy picit talán érintetted is, de engem személy szerint nagyon izgat, hogy hogyan kezdtél el kapcsolódni ezekhez a pályázatokhoz, vagy hogyan lett érdekes számodra ez a terület?
- Igazából ez már a középiskolás koromból eredeztethető, már akkor is érdekeltek a különféle agrártéma területek, meg a mezőgazdaság, Európai Unió, akkor már egyre jobban hallottunk róla, hogy mi is csatlakozni fogunk, és ezért is választottam tudatosan már az egyetemet, aszerint gazdasági agrármérnök szakon végeztem terület és vidékfejlesztés szakirányon, tehát én már akkor arra készültem tudatosan, hogy valamilyen szinten kapcsolódni szeretnék ezekhez az uniós támogatásokhoz és a fejlesztésekhez, és végül sikerült pályázatíróként elhelyezkednem, pályázatíró projektmenedzserként, mint alkalmazott 2005-ben. Igazából azóta foglalkozom ezzel a területtel, és van benne tapasztalatom, és 2013-ban alapítottam meg a saját vállalatomat azzal a céllal, hogy egy magasabb szintű szolgáltatást tudjunk elhozni az ügyfelek számára, mert azért azt látjuk, hogy nagyon sokan félvállról veszik, akár az ügyfelek részéről is, akár pedig maguk a pályázatírók is belevágnak olyan dolgokba, amiben nem feltétlen van tapasztalatuk, holott ez azért egy eléggé veszélyes játék tud lenni, hiszen nagyon könnyen a szabálytalansági eljárásba és akár a teljes támogatás visszafizetésébe tud torkollani egy nem megfelelően megvalósított és dokumentált fejlesztés.
- Igen, ezt abszolút alá tudom támasztani. Mi is sokat foglalkoztunk, kiviteleztünk pályázatokat. Hogyha egy picit, és köszi szépen, hogy megosztod ezeket a gondolatokat az utadról, hogy hogyan jutottál el idáig. Egy picit most nézzünk kijjebb, tehát egy szélesebb perspektívát. Mit látsz te, hogy mik most a trendek? Akár világszinten, akár Magyarországot tekintve milyen trendek befolyásolják egyáltalán ezt a témát, területet?
- Hát hogyha a vállalkozásokat nézzük, alapvetően a technológiai fejlesztési kényszer, illetve a hatékonyság növelési kényszer az, ami egyre inkább minden területen megmutatkozik. Ez mind világszinten, mind pedig európai uniós szinten, és ebből eredeztethetően egyre inkább úgy gondoljuk, hogy tudatosan kellene foglalkozni a vállalkozásoknak a cégépítéssel, cégfejlesztéssel és az ezen társadalmi meg egyéb igényeknek való megfeleléssel. Ebben ugye nektek is szervezetfejlesztőként nagy szerepetek lehet cégstratégiák kidolgozásában. És a pályázati kiírások próbálják is lekövetni ezeket az igényeket. Azt látjuk, hogy egyre inkább lehetőséget biztosítanak ilyen innovatív technológiák megvalósítására. Akár a gyártó vagy a szolgáltató szektort nézzük, akár az agráriumot, bár egy kicsit sokszor fáziskésésben, de ezek működnek. A cégvezetőknél viszont kettős a kép, hogy ehhez mennyire tudnak igazodni, vagy szeretnének igazodni. Valaki nem igazán akar haladni a korral úgymond, valaki pedig teljesen tudatosan vezeti be az újabb és újabb lehetőségeket a saját cégébe, és tudatosan is keresi ezekhez a fejlesztési forrásokat.
- Egy picit nekem az a tapasztalatom egyébként, mi alapvetően humánerőforrás fejlesztés területen kezdtünk ebben a pályázati világban. Hát egy huszonöt éve. Még az előcsatlakozási alapoknál így dolgozni. És nekem az a tapasztalatom, hogy picit elmozdult a gondolkodás, a gazdaság fejlesztés irányába, és nemcsak Magyarországon, hanem talán ez egy európainak mondható trend. Te mennyire tapasztalod ezt?
- Én is így látom, ezt meg tudom erősíteni. Az ügyfeleim zöme, amikor megkérdezzük, hogy milyen fejlesztési céljai vannak, általában telephelyfejlesztés és gépbeszerzés az, amit említenek, és sajnos nagyon keveseknél jelenik meg az IT fejlesztési vagy a humán fejlesztési vonal, mint tudatos célkitűzés, holott erre is vannak lehetőségek általában a pályázati felhívások keretében, és plusz pontot is adnak érte, és ilyen esetben mi szoktuk tudatosan ezt javasolni az ügyfeleknek, hogy oké, hogy nincs ilyen cél, de azért mégis fizessenek elő valamilyen üzleti felhőszolgáltatásra, vagy egyébre, ami plusz pontot ér egy-egy pályázat értékelése során, de még utána is a gyakorlati hasznosításban nekünk kell nyomon követni, hogy azt tényleg teljesítik-e, és használják-e azt, amit bevállaltak, nehogy kiderüljön egy helyszíni ellenőrzésen, hogy nem. Tehát valaki teljesen tudatos ezen a területen is, valakinek viszont csak egy nyűg, amit meg kell valósítani azért, hogy nyerhessen.
- Ami ezt a humán erőforrást, vagy egyéb ilyen kiegészítő szolgáltatásokat illeti. Egyébként milyen a gondolkodás egyáltalán a magyar vállalkozók körében, ha lehet ezt így általánosan magáról a pályázati rendszerről, lehetőségekről gondolkodnak a cégek?
- Nagyon sokan egy fejlesztést szeretnének megvalósítani, és akkor ők azzal elvannak hosszú évekig akár, és úgymond egyszeri vevőink lesznek. Ugyanakkor vannak olyanok, akik eleve egymásra épülő fejlesztésekben gondolkoznak, és tényleg hallgatnak ránk, hogy egy tudatos fejlesztési koncepció mentén építsük fel a céget, hiszen erre lehetőséget biztosítanak a pályázati támogatások, akár 5-10 éves távlatban is kitekintve, és ne az legyen, hogy mindig arra pályázunk csak, amire éppen lehet, hanem próbáljunk belevinni tudatosságot. És látszik is ennek az eredménye, ahol például van olyan ügyfelünk, akinek már három pályázatot is elnyertünk cégnek, építőipari kivitelező cégnek, és ő azt mondta, hogy 5 év és 350 millió forint az, amit köszönhet nekünk. Öt évvel vannak előrébb a fejlődésükben, mint ahol tartanának, hogyha nem nyertek volna ezek a pályázataik. Tehát összesen 350 millió forint támogatást nyertünk el nekik.
- Egyébként nekem is nagyon érdekes ez, hogy az a tapasztalatom, hogy kicsit kíváncsi vagyok a te tapasztalataidra is, hogy ezek a pályázati források, aki nyer vagy belevág egy ilyenbe, az ad egy lendületet. Tehát ha valaki ezt tényleg komolyan veszi, akkor az alapvetően az üzleti aktivitásnak, az üzleti tevékenységnek is ad egy lendületet. Tehát, hogy tud egy löketet, egy plusz injekciót. Neked mi a tapasztalatod erről, hogy ez hogy működik?
- Abszolút így látom, és vannak is, akik rákapnak ennek az ízére, viszont valaki meg nem tudja lekövetni szervezeti cégstruktúra szinten azt, hogy ő mondjuk hirtelen nagyot növekszik, és itt jön be az, hogy ebben meg tudtok segíteni nekik, hogy szervezetileg is tudják ezt úgy kezelni, hogy nehogy az legyen, hogy előre szalad a szekér, mint ahol a ló tart. Gondolom, sokszor így keresnek meg titeket, hogy ég már a ház, és valamit tenni kell. Igen, egyébként ez előfordul, amikor túlnövekszik magukat.
Amikor kinövik ezek a cégek, kinövik a rendszereket, kinövik a szervezetet, kinövik akár úgy a pénzügyi kereteket, hogy ahogyan a pénzügyeiket kontrollálják, ahogy ezekben gondolkodnak, igen. És maguk a pályázati források egyébként erre úgymond rátehetnek egy lapáttal. Így van, hiszen az a támogatás.
Tehát az a támogatás, amit el tudunk nyerni az ügyfeleknek, az gyakorlatilag egy olyan forrás, amit nem a nyereségből kell félretenni fejlesztésekre, hanem azt egy külső forrásból kapják és tudják felhasználni.
Lehet, hogy ezt amúgy öt év alatt tudnák csak kigazdálkodni a bevételeikből. Tehát ez egy nagy lendületet tud adni a fejlődésben.
- Mindenképpen. Van-e esetleg valami másféle gondolkodás, aki mondjuk nem így gondolkodik, azok hogy gondolkodnak, akik nem így gondolkodnak?
- Van, aki abszolút nem tud semmit az egészről, a pályázati rendszerről, és teljesen mi helyezzük képbe, és mondjuk el neki, hogy mik a feltételek. Nyilván vannak induló vállalkozások, egy-két éve működő egyéni vállalkozások, de bennük van a fejlődési cél, és velük jól lehet együtt dolgozni, hiszen megfogadják a tanácsainkat, ugyanakkor vannak olyanok is, akik lehet, hogy pont azért, mert próbáljuk maximálisan tehermentesíteni az ügyfeleket, de azt hiszik, hogy ez ilyen könnyű, talált pénz, és nem is igazán kell vele foglalkozni, adják oda a támogatást, aztán majd elköltjük majd okosba.
De ebből nagy problémák lehetnek, hogyha ez így van, és volt is most a közelmúltban egy eset. Építőipari kivitelező cég régebben ügyfelünk volt, de úgymond nem folytattuk az együttműködést, mert úgy gondolta a cégvezető, hogy ő jobban tudja, mint mi, és megvalósította a saját kereteken belül egy pályázatot, elnyertek egy igen komoly támogatást komplex fejlesztésre, majd pedig a záró helyszíni ellenőrzést követően kaptak egy levelet, súlyos szabálytalanságokra való hivatkozással a teljes támogatási összeget visszakövetelik tőlük. Illetve volt olyan is, hogy szintén építőipari cég, ott pedig egy olyan egyszerű adminisztratív hiba miatt követelték vissza a teljes támogatást, amit hogyha mi csinálunk, és nagyobb figyelemmel van kezelve az egész, akkor föl sem merült volna ilyen. Tehát valaki egy félvárról veszi ezt a történetet.
Tehát az, hogy nagyon oda kell figyelni a részletekre, az, hogy akár a finanszírozást nagyon alaposan át kell gondolni, mert az klassz, hogy mondjuk lehet kapni pénzt, de hogy az milyen ütemben érkezik, esetleg elő kell finanszírozni, vagy az is előfordulhat, hogy éveket kell várni akár egy fejlesztés elindítására.